Tuesday, October 3rd, 2023

XRP’nin Rakibi Stellar’ın (XLM) Ağında Büyük Sorun Ortaya Çıktı!

Ripple (XRP) yatırımcılarının hiç sevmediği Jed McCaleb’in kripto para projesi Stellar, bugün büyük bir sorun yaşadı. XLM kripto para birimine ev sahipliği yapan Stellar ağında ciddi bir ağ sorunu yaşandı ve bir süre hiçbir borsada işlem yapılamadı.

Stellar Ekibinden Açıklama Geldi

Stellar tarafından yayınlanan teknik açıklamada bu sorunun ağdaki bazı onaylayıcılardan kaynaklandığı belirtildi. Stellar Development Fund (SDF) mühendislerinin günün ilk ışıklarından beri konu hakkında çalışmalar yaptığı biliniyor.

Stellar’ın internet sitesinde aktarılan bilgilere göre olay hakkında inceleme devam ediyor ve tam olarak sorunun kaynağı tespit edilemedi. Stellar ekibi tarafından en son bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla  1 dakika önce güncelleme paylaşıldığı görülmekte. Güncellemede hem sorunun incelendiği hem de aynı zamanda yeni bir SDF Horizon’ın aktif edilmesi için uğraşıldığı vurgulanıyor. Bu güncelleme tamamlandığında ise bilgi verileceği aktarılmakta.

XLM Çekimleri Yapılamıyor

Ağdaki onaylayıcılar şu an için çevrimdışı olduğu için blockchain üzerinde yeni blok kazılamıyor. Bu da işlemlerin onaylanmamasına ve borsalardan XLM çekimi bile yapılamamasına neden olmakta. Blok gezgini verilerine bakıldığında en son 8 saat önce yeni bloğun kazıldığı görülmekte.

Önde gelen kripto para borsası Bitstamp bütün XLM çekme işlemlerini bu sorunlar nedeniyle durdurdu. Buna ek olarak BtcTurk gibi yerli kripto para borsaları da bu sorun nedeniyle XLM çekim desteği veremiyor. XLM fiyatı 0,58  dolara kadar çıksa da bu sorun nedeniyle 0,47 dolara kadar geriledi. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise XLM’nin 24 saatte %3,1 yükseldiği görülmekte.

XLM Fiyatı, XRP’nin Gerisinde Kaldı

XRP’nin bugün yaşadığı efsanevi ralliye rağmen XLM’nin hala geride kalmasının sebebi de teknik sorun olabilir. Rakip kripto para olsalar da fiyat hareketlerinde hep birbirini takip eden ikilinin şu an kazananı ise XRP oldu. XRP fiyatı 24 saatte %20 yükselirken XLM sadece %3,1 yükselebildi.

XLM ağındaki bu teknik sorunun çözülmesi ile birlikte ise fiyatın XRP’nin performansını yakalama ihtimali bulunuyor. XRP fiyatının 1 dolar rekorundan sonra ise XLM için de hedefin 1 dolar olduğu söylenebilir. XLM an itibarıyla ise top 10’un dışında yer alıyor ve eski performansının bir hayli uzağında.

Facebook Comments