Monday, January 30th, 2023

Yabancı portföyden çıkış, yurtiçi yerleşiklerin DTH’ında düşüş

International Insitute of Finance kayıtlarına göre, Türkiye gibi Gelişmekte Olan Piyasalara Şubat ayıdna $32 milyar girdi. Bakalım, biz bu furyadan ne kadar pay almışız?

 

Yabancı portföyden çıkış, yurtiçi yerleşiklerin DTH’ında düşüş

TCMB’nin açıkladığı son portföy verilerine göre 26 Şubat haftasında, yabancı yatırımcıların hisse senedi portföyleri 0.1 milyar dolarlık çıkışa işaret etmektedir. Bununla birlikte, son 6 haftadaki hisse senetlerinden çıkış 1.1 milyar dolara ulaşmıştır. Buna karşılık, TL cinsi DİBS portföyüne geçen hafta 0.1 milyar dolar, son 6 haftada da 1.0 milyar dolar giriş olmuştur. Nette son 5 hafta içerisinde TL cinsinden varlık portföyü yataya dönmüş gözükmektedir.

Bunların yanında, BDDK’nın açıkladığı bankaların bilanço dışı döviz pozisyonu ve TCMB’nin swap miktarındaki değişimden, yurtdışı yerleşiklerin kısa vadeli swap pozisyonlarındaki akımları hesaplıyoruz. Bu kanaldan geçtiğimiz hafta 1.5 milyar dolarlık çıkış olmuş gözükmektedir. Gelişmiş ülke faiz oranlarındaki artış ve global risk iştahındaki bozulma ile geçen sene 30 Ekim haftasından beri en yüksek haftalık çıkış gerçekleşmiş gözükmektedir.

Ekim sonundan itibaren toplam rakamlara göre, yabancı yatırımcıların TL cinsinden tahvil portföyüne 4.1 milyar dolar, hisse senedi portföyüne ise 0.8 milyar dolar giriş yaşanmıştır. Bunların yanında carry trade kanalından 14.1 milyar dolarlık esas belirgin giriş olmuştur. Bu doğrultuda, yabancı yatırımcıların toplam TL pozisyonu 18.9 milyar dolar artmış gözükmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altın ve parite etkisinden arındırdıktan sonra, yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 26 Şubat haftasında 2.2 milyar dolar gerilerken, bunun 2.1 milyar dolarlık ağırlıklı kısmı şirketlerin DTH’ındaki gerilemeden kaynaklanmıştır. Bireylerin DTH’ı ise son 3 haftada 1.1 milyar dolar artış göstermiştir. Ancak, TCMB’nin efektif deposunda Ekim sonundan beri gözlenen 0.8 milyar dolarlık artış, DTH hacmindeki hareketin bir kısmının, sisteme efektif girişi ile ilgili olabileceğini düşündürmektedir.

Yurtiçi bankaların döviz pozisyonları 26 Şubat haftasında 0.6 milyar dolar gerileyerek 5.5 milyar dolar olmuştur. Bu düşüş tamamen özel bankaların döviz pozisyon fazlalarındaki gerileme ile ilgilidir. Böylece Ekim sonundan pozisyon artışı 6.2 milyar dolara gerilemiştir. Bunun 5.2 milyar doları kamu bankalarının döviz açık pozisyonlarını kapamaları ile ilgilidir.

 

Dün açıklanan Şubat ayı TÜFE bazlı reel efektif kur endeksi 69.7 ile önceki aya göre %5.5 artış gösterdi ve son 3 aydaki artışını %15.1’e taşıdı. Buna rağmen endeks halen 2019 sonundaki seviyesinin %8.6 altında bulunuyor. Ayrıca son kur seviyeler ile endeksin 66.5 civarına gerilediğini hesaplıyoruz.

Bugün Hazine, Şubat ayı nakit bütçesini açıklayacak. ABD’de ise bugün Şubat ayı işgücü göstergeleri açıklanacak. Ocak ayında 49 bin artan tarım dışı istihdamın Şubat’ta 182 bin artması, işsizlik oranının %6.3 oranında sabit kalması bekleniyor.

 

QNB Finansbank Araştırma notundan alıntıdır

 

TL neden zayıfladı? Rezervler arttı mı? Yerliler döviz satmaya başladı mı?

 

Powell bizim Eurobond ve CDS’e de yaramadı

 

Türkiye’nin Finansman Darboğazını Anlamak

 

CHP Ekonomi Masası Abdüllatif Şener’i konuk etti: İktidar Memleketi Berbat Etti!

 

The post Yabancı portföyden çıkış, yurtiçi yerleşiklerin DTH’ında düşüş appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments