Monday, January 30th, 2023

Yabancıların döviz girişi zayıf seyrederken, yurtiçi yerleşikler döviz alıyor

TCMB’nin açıkladığı son portföy verilerine göre 12 Şubat haftasında, yabancı yatırımcıların hisse senedi portföyleri 0.1 milyar dolarlık çıkışa işaret etmektedir. Bununla birlikte, son 4 haftadaki hisse senetlerinden çıkış 0.9 milyar dolara ulaşmıştır. Buna karşılık, TL cinsi DİBS portföyüne geçen hafta 0.1 milyar dolar, son 4 haftada da 0.7 milyar dolar giriş olmuştur. Yatırımcıların hisse senetlerinden bonoya kayması, ekonomik aktivitede yavaşlama ve enflasyon görünümünde iyileşme beklentilerini yansıttığı düşünülebilir.

Ancak nette son 4 hafta içerisinde TL cinsinden varlık portföyü yataya dönmüş gözükmektedir. Bu da, dünkü raporumuzda bahsettiğimiz, gelişmekte olan ülkelerin genelindeki eğilime paraleldir.

 

Bunların yanında, BDDK’nın açıkladığı bankaların bilanço dışı döviz pozisyonu ve TCMB’nin swap miktarındaki değişimden, yurtdışı yerleşiklerin kısa vadeli swap pozisyonlarındaki akımları hesaplıyoruz. Bu kanaldan geçtiğimiz hafta 0.8 milyar dolarlık giriş olmuş gözükmektedir, ancak son 3 haftada giriş eğiliminde belirgin zayıflama gözlenmektedir. Bunun da gelişmiş ülkelerde artan enflasyon endişeleri ile global faiz hadlerindeki artışla alakalı olduğunu düşünüyoruz.

Ekim sonundan itibaren toplam rakamlara göre, yabancı yatırımcıların TL cinsinden tahvil portföyüne 3.8 milyar dolar, hisse senedi portföyüne ise 1.0 milyar dolar giriş yaşanmıştır. Bunların yanında carry trade kanalından 15.1 milyar dolarlık esas belirgin giriş olmuştur. Bu doğrultuda, yabancı yatırımcıların toplam TL pozisyonu 19.9 milyar dolar artsa da 2020 başındaki toplam seviyeye göre halen 16.8 milyar dolar daha düşüktür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altın ve parite etkisinden arındırdıktan sonra, yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 12 Şubat haftasında 1.5 milyar dolar arttığını hesaplıyoruz ki bu doğrultuda önceki 2 haftada yaşanan düşüş geri çevrilmiştir. Ekim sonundan beri DTH’taki net artış 12.9 milyar dolar seviyesindedir ki bunun 11.0 milyar dolarlık kısmı bireylerin hesapları ile ilgilidir. Diğer taraftan, TCMB’nin efektif deposunda Ekim sonundan beri gözlenen 0.8 milyar dolarlık artış, DTH hacmindeki hareketin bir kısmının, sisteme efektif girişinin de olduğunu düşündürmektedir.

Yurtiçi bankaların döviz pozisyonları 12 Şubat haftasında 0.1 milyar dolar daha artarak 6.0 milyar dolar olmuştur. Böylece Ekim sonundan pozisyon artışı 6.7 milyar dolara ulaşmıştır ki bunun 5.1 milyar doları kamu bankalarının döviz açık pozisyonlarını kapamaları ile ilgilidir.

Sonuç olarak, yabancı yatırımcılar Ekim sonundan beri 19.9 milyar dolarlık fon girişi gerçekleştirirken, buna karşılık yurtiçi yerleşikler döviz mevduatı aynı dönemde 12.9 milyar dolar, yurtiçi bankaların döviz pozisyonu da 6.7 milyar dolar yükselmiştir. Dünkü raporumuzda bahsettiğimiz gibi, bu senenin ilk yarısında hem dış borç ödemelerinin yüksek olması, hem de cari açığa yönelik olumsuz görünüm sebebiyle, fon girişlerinin ve ters dolarizasyon eğiliminin devamı kurlardaki istikrarlı seyrin korunması açısından önemli olacaktır. Ancak son dönemde, hem yurtdışı fon girişlerinin yavaşladığı, hem de yurtiçi yerleşiklerin tekrar DTH arttırdıkları gözlenmektedir.

 

QNB Finansbank Araştırma Raporu’ndan alıntıdır

 

Yabancının borsadan çıkışı sürerken tahvile olan talebi devam etti…

 

FÖŞ anlattı: Türkiye’nin Finansman Darboğazını Anlamak

 

MERKEZ’İN SORUNU: LAFLA PEYNİR GEMİSİ NEREYE KADAR YÜRÜR?

 

Dr Fulya Gürbüz: Finans dışı özel sektörün dış borcu artıyor 

 

The post Yabancıların döviz girişi zayıf seyrederken, yurtiçi yerleşikler döviz alıyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments