Sunday, April 14th, 2024

Yabancının borsaya girişi 8 ayın zirvesinde

Yabancı yatırımcılar geçen hafta 114 milyon dolarlık tahvil alırken 168 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Yabancı yatırımcıların net portföy girişi kuvvetli bir şekilde devam ederken borsaya girişi 8 ayın zirvesine tırmandı

Yabancı yatırımcılar, 6 Ağustos haftasında toplamda 281 milyon dolarlık net portföy girişi yaparken bunun 114 milyon doları tahvil, 168 milyon doları hisse senedi olarak gerçekleşti.

Yabancı yatırımcılar 30 Temmuz haftasında 301 milyon dolarlık tahvil alırken 52 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Yabancının portföy girişi net 248 milyon dolar olurken bu Mart ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda yaşanan başkan değişikliği sonrasında gerçekleşen en büyük haftalık giriş olmuştu.

Yabancıların portföy girişi 6 Ağustos haftasında da kuvvetli bir şekilde devam ederek 30 Temmuz haftasındaki girişi geride bıraktı.

Türkiye’ye en son Kasım-Ocak arasında art arda 10 hafta net yabancı portföy girişi olurken, Türkiye’den en fazla haftalık yabancı portföy çıkışı 26 Mart döneminde gerçekleşmişti.

Yabancılar Türk varlıklarını son 3 yıldır portföylerinden çıkarmaya devam ederken 2020 yılında ise Türkiye’den tüm zamanların en büyük yabancı yatırımcı çıkışı yaşandı. Yabancı salgın yılında 5 milyar dolarlık tahvil ve 4,2 milyar dolarlık hisse satarak toplamda 9,2 milyarlık Türk varlığı satışı gerçekleştirmiş oldu.

(bloomberg)

The post Yabancının borsaya girişi 8 ayın zirvesinde appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments