Saturday, April 20th, 2024

Yapılan Ethereum ETF Başvurusu Geri Çekildi! Onay İhtimali Yüksek Başvuru İptal Oldu!

VanEck ve ProShares onaylanma ihtimali yüksek ve SEC tarafından sıcak karşılanan Ethereum ETF başvurularını geri çekiyor. Başvuruyla birlikte Ethereum topluluğunda ciddi heyecan oluşmuş ve onaylanma ihtimali yüksek bir başvuru olarak değerlendirilmişti. Ethereum (ETH)’a dolaylı maruz kalacak bu fon SEC’in istediği şartları büyük ölçüde karşılıyordu. Peki neden geri adım atıldı?

VanEck Ethereum ETF Başvurusu

Varlık yöneticileri VanEck ve ProShares, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘na ayrı başvurular gönderdikten iki gün sonra bundan vazgeçti. Ethereum’a maruz kalan fonları takip edecek bu ETF yüksek onay ihtimaline sahipti. Neden iptal olduğuna dair net bir açıklamada da bulunulmadı.

Bugün iki şirkette ayrı ayrı şekilde başvurularını geri çekti. Çarşamba günü yapılan “Ethereum Strategy ETF” başvurusu Cuma günü geri çekildi. Her iki başvuru da Ethereum’a dolaylı maruz kalacaktı. Vadeli işlem sözleşmeleri, havuz yatırım araçları ve borsalarda işlem gören ürünlere yatırım yapacak Ethereum’a maruz kalacak fon çok profesyonelce düşünülmüştü.

SEC Onay Verebilirdi

Gary Gensler yaklaşık 18 gün önce kriptolara direkt maruz kalan fonlar yerine dolaylı fonların kabul ihtimalini değerlendirmişti. Dolaylı olarak kriptolara maruz kalacak ETF’ler için yeşil ışık yakan SEC Başkanı bu tarz başvuruların onay ihtimalini yüksek olarak açıkladı.

VanEck ve ProShares bu açıklamadan günler sonra tam da Gensler’in bahsettiği gibi iki başvuru hazırlamıştı. Bu başvurular Ethereum’a dolaylı maruziyeti kapsıyor azaltılmış riskler barındırıyordu.

Şirketin Bitcoin ETF başvurusu halen aktif olarak değerlendirmede bulunuyor. Birçok uzman en geç önümüzdeki yıl birkaç kripto ETF’nin onaylanmasını bekliyor. Özellikler fonlar üzerinden oluşturulan kripto ETF’lerin onaylarına kesin gözüyle bakılıyor. SEC tarafından henüz onaylanmış bir kripto ETF’si bulunmuyor.

Ancak Kanada ve Avrupa gibi bölgelerde işlem gören çok sayıda kripto ETF bulunuyor. Bu ETF’ler ciddi anlamda ilgi görüyor ve yatırım şirketlerinin iştahını kabartıyor. SEC tarafından onaylanacak ilk kripto ETF’lerin ciddi anlamda hacim yakalayacağı ve kripto para ekosistemini yeni bir çağa hazırlayacağı düşünülüyor. Üstelik bu ETF’ler pazarın daha fazla kurumsal yatırımcıya açılmasını da sağlayacak. Bunu Coinbase hisselerinde net olarak görüyoruz. Intel dahil çok sayıda şirket COIN hisselerine daha şimdiden yatırım yapıyor.

Facebook Comments