Saturday, April 20th, 2024

Yatırımcılar Aradıkları Yeni Kanı Buldu Mu: Bu Kripto Dogecoin’in Yerini Alabilir Mi?

Dogecoin şüphesiz 2021 yılına damga vuran kripto para birimlerinden biri oldu. Her ne kadar bir şaka coin’i olsa da DOGE’nin popüler isimlerden aldığı destek fiyatının 2021 yılı içinde çok büyük artış yaşamasına sebep oldu. Ancak yine de analistlerin uyarıları nispeten haklı çıktı ve Dogecoin düşüş sonrasında yaşanan toparlanmada kendisinden beklenen performansı gösteremedi.

Dogecoin’deki eski heyecan yerini durgunluğa bırakırken yatırımcıların yeni bir Dogecoin arayışında olduğu görülüyor.

Dogecoin Heyecanı Söndü Mü?

Yaşanan son toparlanma sırasında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) %30’un üzerinde değer kazanırken, piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) %44 artış yakaladı. Ancak bunların yanında DOGE’nin sadece %20 gibi bir artış yaşamış olması dikkatleri çekiyor.

Dolayısıyla bir yandan Dogecoin insanların beklentilerini karşılayamazken bir yandan da aslında 2021’de elde edilen kazançlar da yavaş yavaş eriyor.

Dogecoin‘i tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkaran Nisan-Mayıs rallisinden bu yana karda olan adreslerin sayısı %93 seviyelerinden %82’ye geriledi. Aktif günlük adreslerde de gözle görülür düşüşler yaşandığı ifade edilebilir.

Yeni Dogecoin: Dogelon Mu?

Tesla CEO’su Elon Musk 2021 yılında bir süre kripto para piyasası üzerinde büyük bir etki yarattı. Ancak son zamanlarda bu etkininin oldukça azaldığı görülüyor. Ancak son günlerde Musk ile ilgili kripto para piyasasında farklı bir durumla karşı karşıyayız gibi görünüyor.

Dogecoin’den ilham alan ve Elon Musk’ın adı ile piyasaya sürülen Dogelon, dün %120’den fazla artış kaydederken Mayıs ayında da %1.015 yükseliş yaşamıştı.

Buna ek olarak yapılan açıklamalara göre Dogelon arzı 1 katrilyon adet olacak. Bu da aslında her ne kadar arz sınırlı olsa da Dogelon’un deflasyonist bir para olmadığını ortaya koyuyor.

Ayrıca birçok isim Dogelon ile Dogecoin’i karşılaştırmanın adil olmadığını dile getiriyor. Çünkü Dogecoin yaklaşık olarak 26 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük sekizinci kripto konumunda yer alırken Dogelon 50 milyon dolarlık piyasa değerine sahip.

Facebook Comments