Sunday, April 14th, 2024

Yatırımcıların Dikkatine! Herkes bilmeli zarar kesme nedir?

Borsa İstanbul’da hisse alım satım yapıyorsanız bir stop noktanız olması gerekli hareketli bir hissedeyseniz sizin için önemli bir şey varsa o da zarar-kes. Hep duyduğunuz bu stop loss nedir? zarar-kes nedir?

Zarar-kes nedir?

Stop loss borsa da alım satım yapan herkesin duyduğu bir terimdir. Kulağınızda yankılanan bu terim aslında borsada bir cankurtarandır desek yalan olmaz. Hep duyduğumuz bu zarar-kes aslında basit ama etkili bir kaçış yöntemidir.

Stop lossun Avantajları nedir?

  • Stop loss ekran başında olamayacaklar için bir rahatlık.
  • Bir bakıma istediğimiz saatte emir vermemizi kolaylaştırır.
  • Hisse tavan bozunca satmak isterseniz yine yardımınıza stop loss koşar
  • Hisselerinizde direnç noktaları belirlediniz ve hisseniniz direnci kırdı satmak istiyorsanız stop loss size göre
  • zarar kesmek anlamı olan (stop loss) zarar limitinizi belirlemek isteyenlere faydalı

Stop loss denilen böyle daha ilgi çekici görünen terim aslında zarar kes anlamı taşıyor. Sizi olası zararlardan kurtarmak için olan bu emir türünü nasıl yaparız. Stop loss yani zincir emir nasıl veririz. Daha açıklayıcı olması için sizler için görsel ile anlatalım…

Yukarda ki gösterilen resimde aracı kurumunuza göre arayüz değişecektir. Mantık aynı herhangi bir şekilde hisse alıyormuş gibi işleminizi yapın. Şimdi aracı kurumunuzdan zarar kes yapacağınız hisseyi aldınız. (yatırımcı piyasa fiyatından düşük bir seviyede alım emri verdi. amacımız stop yapacağımız noktanın oradan alım vermek ki amacına ulaşsın) Sırada ikinci adıma geçiyoruz.

Yukarıda ki sayfaya örnek verdiğim aracı kuruma göre, bende çıkmadı demenize gerek yok. Bekleyen emirlerinize baktığınızda buna benzer bir arayüz göreceksiniz. Arayarak zincir emir kısmını bulabilirsiniz. Eğer ki bulamadınız aracı kurumunuz ile iletişime geçip size yardımcı olmalarını isteyin(sonuçta amaçları size yardımcı olmak).

Yukarıda görselde zincir emir için bu sayfaya atadı. Yukarda aslında fiyatın o seviyeye düştüğünde 1 lot al diğer hisselerimi sat dememiz için olan yerdeyiz. Fiyat seviyesine geldiğinizde kaç lotu satmak istiyorsanız burada satmak istediğiniz lotu gireceksiniz.

Şimdi ki görselimiz de satmak istediğimiz fiyattan satışımızı giriyoruz zincir emir başlatmak için yukarıda ki görselde alış girmiştik bir tık üstünden. Kontrol sağladıktan sonra devam et diyebilirsiniz.

Burada ki görsel de göreceğimiz asıl sonuç:

Hissemizin 38 TL Fiyatı varken biz 35.02 fiyatına düşerse, bir lot al. Elimde ki 10 lotu sat emrini aracı kuruma vermiş oluyoruz. Anlaşılması için örnekleme yaptık siz bunu farklı fiyatlardan farklı alışlar satışlar yaparak verebilirsiniz istediğiniz hisse senedi için stop noktası koyabilirsiniz.

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

paraajansı (Cafer Sadık BORAN)

The post Yatırımcıların Dikkatine! Herkes bilmeli zarar kesme nedir? appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments