Tuesday, November 28th, 2023

Yatırımcıların dikkatine! Hisse Blokajı hakkında tüm detaylar…

Son dönemde borsada işlem gören hisselerdeki sert fiyat hareketleri sonrası yatırımcılar için hisse blokajı konusu oldukça fazla önem taşımakta. Hisse blokajı bilinmeyenler haberimizde…

Geçtiğimiz hafta borsada yeni halka arz olan Turex Turizm hisselerinde yaşanan fiyat hareketlerinden sonra yatırımcılar hisselerin güvenliğini sağlayabilmek adına hisse blokajı konusunda soru işaretleri yaşadı. Peki blokaj nedir? Nasıl konur ? Hangi hisselere konması gerekir? Daha fazlası haberimizde…

Nisan ayında halka arz süreci tamamlanarak borsada işlem görmeye başlayan Turex Turizm hisselerinde geçtiğimiz perşembe günü sert fiyat hareketleri yaşandı. Yaşanan bu ani fiyat hareketlerinin Piramit Menkul Değerler ile işlem yapan Hakan DIRAVACI tarafından açığa satış işlemi yapılması sonrasında yaşandığı anlaşıldı. Açığa satış işlemi sonrası tavandan işleme açılan Turex hissesi tabana oturarak 14,28 seviyesine geriledi. Ani satış dalgası sonrası satış furyası halka arz olan diğer şirketlere de sıçradı. Sonrasında SPK tarafından açığa satış işlemi yapan kişiye tedbir uygulandı.

Yaşanan sert fiyat hareketleri sonrası birçok yatırımcı blokaj işleminin ne olduğunu merak etmeye başladı. Öncelikle açığa satış işlemini belirtmek yararlı olacaktır.

Açığa satış nedir?

Açığa satış işlemi, sahip olunmayan sermaye piyasası araçlarının satılmasını ya da satışına ilişkin emrin verilmesini ifade eder. Satışa ilişkin takas yükümlülüğünün ödünç alınan sermaye piyasası araçları ile yerine getirilmesi de açığa satış sayılır.

Yatırımcı blokajı ne anlama gelmektedir?

Yatırımcıların MKK’daki serbest alt hesaplarında bulunan pay senetlerini bloke ederek, hesabının kendi iradesi dışında kullanılmasını önleyebilecekleri bir blokaj sisteminin uygulamaya konmasıdır.

Yatırımcı blokajı avantajları nelerdir?

  • Yatırımcının kendi iradesi dışında hesabının kullanılmasını önler.

Kimler hisselerine blokaj koymalıdır?

  • Orta ve uzun vadede hissesini elinde bulundurmak isteyen yatırımcılar hisselerini güvence altına almak için blokaj koyması önemlidir.

Bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

  • Merkezi kayıt kuruluşunun e-yatırımcı sitesine giriş yaptıktan sonra yatırım blokajı sayesinde bu işlem kolayca gerçekleştirilebilir.

Bu işlemi ne zaman gerçekleştirebilirim?

Blokaj işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte; gün içerisinde herhangi bir saatte Yatırımcı Blokajı emri veren yatırımcının işlemi 23:00 – 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilmek üzere sisteme kaydedilmektedir. Blokaj çözme işlemi ise günün herhangi bir anında yapılabilmektedir. 

MKK Yatırımcı Kullanım Kılavuzu

Bizleri twitter üzerinden takip ederek özel haberlere ilk siz ulaşabilirsiniz. Telegram kanalımıza üye olup anında şirket haberlerine ulaşabilirsiniz=> https://t.me/paraajansi

PA – Ahmet ÇETİNKAYA

The post Yatırımcıların dikkatine! Hisse Blokajı hakkında tüm detaylar… appeared first on Para Ajansı.

Facebook Comments