Saturday, February 24th, 2024

Yellen’ın para politikası öncesi doların düşüşü kesin duruyor

Yatırımcılar için, ABD Hazine Bakanı olarak göreve getirilecek Yellen’ın piyasa odaklı döviz kuruna yönelik beklenen onayı, doların uzun vade düşüş trendi için yeşil ışık anlamına geliyor.

Wall Street Journal’in haberine göre, ABD Hazine Bakanı adayı, salı günü ABD’nin piyasa tarafından belirlenen dolar değerine olan bağlılığını onaylayacak. Yorumlar, çeşitli spekülasyonları körükleyebilir, ancak yetkililer bu ayin başlarında diğer rakip para birimlerine göre son iki yılın en düşük seviyesine gerileyen daha yumuşak bir dolara itiraz etmeyecekler.

ABD, 1995 yılından bu yana güçlü bir dolar politikasını benimsemişti. Bir hazine bakanı gidip diğeri gele dursun, o dönemden beri Trump hükûmeti dışında hiçbir ABD yönetimi doların fazla güçlendiği konusunda bir endişesi olmamıştı.

Mevcut durumda yatırımcılar,  ekonominin toparlanması için daha fazla mali teşvik paketi sağlamaya hazırlanan Demokratlar nedeniyle, dolar daha da zayıflarsa kazanç getirebilecek olasılıkların üzerine oynamayı tercih ediyor.

Sidney’deki National Australia Bank’de para stratejisti olarak görev yapan Rodrigo Catril, “Yellen’in görüşünü, ABD hükûmetinin piyasa kaynaklı doların değer kaybına engel olamayacağı şeklinde yorumluyoruz. Doların mevcut düşüş trendi için önünde herhangi bir zorluk yok” dedi.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) toplanan verilere göre, hedge fonlar, net açık pozisyonlarının 12 Ocak’a kadar geçen hafta içinde son üç yılın en yüksek artışını sağladı. Aynı zamanda komisyon, İngiliz Poundu ile birlikte Euro, Avustralya ve Yeni Zelanda Doları’nın yükselmesini bekliyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu Asya araştırma başkanı Khoon Goh, Yellen’in yaklaşan açıklamaları hakkında, “Bu geçmişte benimsene güçlü dolar politikasıyla benzer bir durum değil. Piyasa tarafından belirlenen döviz kurlarına olan bağlılık, yeni yönetimin doların daha fazla zayıflamasından menün olacağı anlamına geliyor” dedi.

Doların yakın zamandaki yükselişi, bir toparlanma tartışmasını ortaya çıkarırken, Goldman Sachs ve Bank of America anketindeki yatırımcılar, zayıf dolar tahminlerinden hala vazgeçmiyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ocak ayındaki düşük seviyeden sonra yüzde birin üzerinde artış göstererek, küresel risk iştahının azaldığı pazartesi günü kazançları haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Goldman Sachs stratejileri 17 Ocak tarihli bir açıklamada, “Yüksek dolar değerlendirmelerinin düşük nominal ve reel oranlar ve küresel ekonomideki hızlı toparlanmanın 2021 yılında dolar üzerinde baskı oluşturacağına inanıyoruz” dedi.

Opsiyon fiyatlarının da doların geri dönmesinin son aşamalarında olduğuna işaret ediyor. Piyasa duyarlılığının bir göstergesi olan aylık ve yıllık risk tersine çevirmeleri arasındaki fark tekrar negatife döndü. Bu Eylül ayından bu yana spot piyasada sıkça düşüş yaşamış bir model.

JP Morgan Varlık Yönetimi küresel oranlar başkanı Seamus Mac Gorain geçen hafta yaptığı röportajda, doların yıl boyunca düşük seyretmesinin muhtemel olduğunu belitti. Mac Gorain “Küresel büyümeye yön veren para birimlerinin çoğu, özellikle de Avustralya doları gibi yükselişte olanlar bu sene daha da güçlenecektir” yorumunu yaptı.

 

 

 

Kaynak: Yahoo Finance

Çeviri: Cem Cetinguc

Konu ile ilgili daha fazlası için:  https://www.paraanaliz.com/2021/ekonomi/yellen-mali-tesvik-paketi-buyutulmeli-56133/

The post Yellen’ın para politikası öncesi doların düşüşü kesin duruyor appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments