Tuesday, November 28th, 2023

Yenileme (ANALİZ eklendi) TCMB faizi yüzde 17’de tuttu, uzun süre sıkı para politikası vadetti

TCMB mesajı beğenildi, IMF olumlu not verdi

TCMB politika faizini değiştirmedi, ama PPK metninde şahince değişiklikler yaptı. İlkin, TCMB ilk kez %5 hedefini resmen zikrederek, enflasyon dinamikleri bu hedefe doğru gerileyinceye kadar sıkı para politikasına sadık kalacağını beyan etti.  BloombergHT’den duyduğuma göre, metine eklenen bu paragraf bir dizi kurumun faiz indirimi için ilk tarihi yaz aylarından sonbahar, hatta kış aylarına ötelemesine neden oldu.

İkincisi, TCMB global emtia fiyatlarındaki ralli neeniyle kısa vade enflasyon görünümünün bozulacağını kabul etti. Ek olarak, Covid-19 kapatma ve önlemlerinden dolayı iç talep daralmasının çok kısıtlı kaldığını vurguladı. Yani, ekonomi hala çok hızlı büyüyor.

Devam edelim, daha önceki metinlerde de yer alan “gerekirse ek sıkılaştırma yapılacağı” ifadesi tekrarlandı.

%17 faiz enflasyonu keser mi?  Cevabı IMF’den dinleyelim:

Uluslararası Para Fonu’ndan Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirme geldi. IMF yetkilileri, Türkiye’nin ekonomik politika değişimini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Enflasyonun kademeli olarak düşeceğini öngördüklerini söyleyen IMF Türkiye Masası Şefi Donal McGettigan açıklamasında şunları kaydetti;

Kredibilitenin iyileşmesini sağlayan politika değişikliği enflasyonu da kademeli olarak düşürecektir.

Sıkı ve sürdürülebilir para politikası uygulaması, Türkiye ve yurt dışındaki yatırımcıların güveni için hayati önem taşıyor.

Türkiye’de 2022’den itibaren büyümenin yüzde 3,5 civarındaki potansiyeline geri dönmesini tahmin ediyoruz.

Mali sektöre, finansa, iş gücü piyasası ve şirketler kesimine yönelik hedef odaklı yapısal reformlar salgının olası uzun vadeli etkilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır.

FÖŞ’ün şahsi kanaati %17 politika faizinin bir-iki ay içinde %16’lara varma  olasılığı arzeden enflasyonu kesmeyeceği.  TL’nin değer kazanması dez-enflasyonist etki yapıyor, fakat global emtia rallisi yanında ParaAnaliz’de her gün haberleştirdiğimiz tarım sektöründe yanlış politikalardan kaynaklanan üretim daralması ve hala süregelen kuraklık da sepette önemli payı olan gıda fiyatlarını yukarı ivmeleyecek.

Yeni TUIK başkanı, mühlet vermeden enflasyon konusunda daha şeffaf olunacağını vadetti.  Eğer bu söz tutulursa, geçmiş aylarda eksik ölçülen enflasyonun da zaman içinde endekslere eklenmesi söz konusu olacak.

Son olarak, bu faiz dolarizasyonu tersine çevirmeye  yetmez. Henüz haftalık mevduat verilerini altın fiyatı ve Euro/dolar paritesinden arındıramadk, ama geçen hafta döviz mevduatlar yeniden artışa geçti.

 

Ek olarak yine geçen  hafta net yabancı alımları $65 milyonda kaldı. Bu denli zayıf sıcak para girişleri TCMB’nin döviz alım ihalelerini başlatmasını da öteliyor.

 

TCMB’nin şeffaf ve kararlı sıkı para politikası mesajı TL’ye zaman içinde alım getirecek, fakat ilerleyen günlerde ABD’yle çok çetin bir S-400 pazarlığının döviz pazarında sıkıntı yaratması olasılığını da göz ardı etmemeliyiz.

 

FÖŞ

 

 Petrol %27 fırladı, TL’ye ilgi sürüyor

 

FÖŞ anlattı: Türkiye’nin Finansman Darboğazını Anlamak

 

Dr Fulya Gürbüz: Finans dışı özel sektörün dış borcu artıyor

 

Güldem Atabay: Emtia piyasasında ‘Süper Döngü’ ve Türkiye

 

 

 

 

 

Ocak ayı PPK kararında “2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir.” ifadesine yer veren kurulun Şubat ayı PPK kararı:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri sınırlı kalırken, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler sürmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarında süregelen artış eğilimi ve bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda, 2021 yılsonu tahmin hedefi dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenmektedir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir. Sıkı para politikası duruşunun bu şekilde sürdürülmesinin fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

 

 

ANALİZ PİŞİYOR

The post Yenileme (ANALİZ eklendi) TCMB faizi yüzde 17’de tuttu, uzun süre sıkı para politikası vadetti appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments