Friday, April 19th, 2024

YouTube, İş Ortağı Programının artık 2 milyon üyesi olduğunu söylüyor

YouTube, videolardan para kazanmalarını sağlayan YouTube İş Ortağı Programı’nın 2 milyon üyeyi geçtiğini açıkladı. İş Ortağı Programına hak kazanan içerik oluşturucular (son 12 ayda kanalda en az 1.000 aboneye ve 4.000 saat toplam izlenme süresine sahip olanlar) reklamlar, abonelik ücretleri, bağışlar, canlı yayınlar ve YouTube Premium geliri yoluyla para kazanabiliyor.

YouTube, reklam geliri elde eden çok sayıda içerik oluşturucuya sahip olmakla, reklamverenleri mutlu etmek arasındaki dengeyi bulmak için epeyce mücadele etti. Yani, taciz veya diğer sorunlu içeriklerle uğraşan kanallardan reklamların ne zaman kaldırılacağına karar vermek zorundaydı. YouTube, uygun içerik oluşturucuların reklam gelirinden pay alırken, reklamverenler bir kanalın içeriğinden mutsuz olurlarda, reklamlarını çekerler.

YouTube, taciz politikasını 2019’da güncelledi ve yasal veya etik sınırları aşan içerik oluşturucuları kanallarının para kazanmasını engelleyerek cezalandırdı. Geçen yıl, hassas bir konu olarak kabul edilen koronavirüsten bahseden para kazanmaya yönelik videoları da bu kapsamda değerlendirdi.

YouTube ürün müdürü Neal Mohan, bir blog yazısında, 2020’de programa katılan yeni kanal sayısının 2019’a göre iki katından fazla arttığını ve altı rakam veya daha fazla gelir elde eden YouTube kanallarının sayısının yüzde 35 arttığını söyledi. Ancak bu kadar para kazanan belirli sayıda içerik oluşturucuyu belirtmedi.

Mohan, “Güvenilir içerik oluşturucuları finansal olarak ödüllendirmenin ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmanın yeni yollarını bulmak bizim için her zaman en önemli öncelik olacak” dedi.

YouTube, İş Ortağı Programının artık 2 milyon üyesi olduğunu söylüyor – Türk İnternet.

Facebook Comments