Tuesday, November 28th, 2023

YouTube Kids Türkiye’de kullanıma açıldı

Popüler video izleme platformu YouTube, yetişkinlere olduğu kadar küçüklere de hitap ediyor. Site her gün dünya çapında milyonlarca çocuk tarafından ziyaret ediliyor. Ne yazık ki bu çocuklar için yeterli korumayı sağlayamayan Google, çareyi yetişkin olmayanlar için YouTube Kids’i geliştirmekte buldu.

Bir süredir ABD ve Avrupa’da aktif olan platform, sonunda ülkemizde de kullanıma açıldı. Aile dostu YouTube Kids, çocukların keşfetme isteğini ve merakını desteklemeye yardımcı olacak zengin içeriklerle 20 Nisan 2021 itibarıyla Türkiye’de yayımlandı.

YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi

YouTube Kids nedir, neler vaat ediyor?

Şu ana kadar 106 ülkede 44 farklı dilde aileler ve çocuklar tarafından kullanılan YouTube Kids tamamen küçük yaştaki izleyicilere hitap eden ayrı bir uygulama olma özelliği taşıyor. YouTube’dan ayrı bir platform olan YouTube Kids, kendine özel bir web sitesine ve uygulamaya sahip. Daha güvenli bir dijital deneyim sunmayı amaçlayan platform, filtrelenmiş ve çocuklar için güvenli videolar sağlıyor. Şirket bu uygulama ile çocukları korurken, aynı zamanda ebeveynlerin içerikler hakkında endişe etmesinin önüne geçmeyi amaçlıyor.

YouTube Kids

Çocuklar, YouTube Kids’de yer alan kategorilerde bulunan kanallar ve çalma listeleri ile yepyeni içeriklere güvenli şekilde erişme olanağı buluyor. Platform bünyesinde öğrenme, hobiler, sanat, el sanatları, YouTuberlar, aile vloggerları, müzik & dans, oyuncak ve oyun gibi kategoriler barındırıyor.

Ebeveynler, “Yalnızca Onaylı İçerik” modunu kullanarak, çocuklarının izlemesini istedikleri video, kanal veya koleksiyonları seçebiliyor. Bu sayede YouTube Kids‘in filtrelerine ek olarak kendi filtrelerinizi oluşturabiliyorsunuz. Bu modun tercih edilmesi durumunda çocuklar uygulama içi arama yapma özelliğine erişemiyor.

YouTube Kids uygun gördüğünüz içerikleri engelleyerek kişiselleştirmenize de izin veriyor. Bir video veya kanal engellendiği takdirde artık hesapta gözükmüyor. Platformda bulunan zamanlayıcı ise çocuklara izleme süresinin bittiğini söyleyerek ekran karşısında geçirilen süreyi kısıtlamanıza imkan sağlıyor.

YouTube Kids

Platformda bulunan içerikler

KRAL ŞAKİR (GRAFİ2000)

Türkiye’nin çocuk markaları üreten, komedi uzmanı Grafi2000; Kral Şakir ile YouTube’un çocuk dünyasında da etkinliğini farklı içeriklerle deneyimletirken, izleyiciye ve sektöre de farklı kazanımlar sağlıyor.

NİLOYA

2013 yılında ekranlarda yer almaya başlamış yerli bir animasyon karakteridir. Niloya rengârenk ve sevgi dolu kalbiyle oluşturduğu dünyasında, “Gökyüzü neden mavi?”,  “Soğan neden insanları ağlatıyor?” gibi ilginç sorularına yanıt arıyor. Herkes için sıradan olan birçok şeye oldukça şaşırıyor. Tıpkı çocuklarımız gibi o da hatalar yapıyor. Niloya, bazen hatalarını kabul edemese de yaşadıklarından her zaman ders çıkarıyor.

SEVİMLİ DOSTLAR

Sevimli Dostlar yaklaşık 6 milyon abonesiyle Youtube Türkiye’nin popüler kanalları arasındadır. Mert, Nil, Unutkan Balık ve Şaşkın Ördek’in başından geçen günlük hikayeleri eğitici ve eğlendirici bir dilde anlatır.

ADİSEBABA MASALLARI

Türkiye’nin sevilen masal animasyon kanalı Adisebaba Masalları 21 dilde, 40 milyon abone ile tüm dünya çocuklarına ulaşmaktadır. 3-12 yaşa hitap eden Adisebaba Masalları’nda fabllar, klasik çocuk masalları, prenses masal içerikleri yer almaktadır.

DÜŞYERİ

Ebeveyn ve çocukların dostu olan Düşyeri, çocukların kitlesel olarak yer aldığı her mecraya ürün ve hizmetler üretir. İlk olarak Pepee ile tanınan Düşyeri Türkiye’nin Ali Sabancı, Ali Koç, Begüm Doğan gibi pek çok önde gelen iş insanlarının ortak olduğu bir sosyal girişimdir.

TONGUÇ AKADEMİ

Tonguç Akademi, “Tonguç anladıysa herkes anlar” mottosuyla ilk dersten bu yana yüz binlerce öğrencinin desteği ile gece gündüz büyümeye devam etmektedir. İçeriklerini güncel eğitim müfredatına uygun şekilde hazırlamaktadır. Birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar tüm seviyelerdeki öğrencilere uygun hazırlanan eğitimler ile dersleri öğrenme, tekrar ve pekiştirme ihtiyaçlarını dijital eğitim anlayışıyla karşılamaktadır.

KUKULİ (FAUNA)

Bir çocuk eğlence şirketi olan Fauna, kalplere dokunan hikayelerle milyonlara ulaşan markalar yaratmaya çalışmaktadır. İlk macerasına 2013’te YouTube’ta Kukuli ile başlamış, bu şekilde çocuklarla müzik, oyun ve eğlence çevresinde iletişim kurmuştur.

The post YouTube Kids Türkiye’de kullanıma açıldı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments