Sunday, December 3rd, 2023

YouTube Kids Türkiye’de kullanıma sunuldu

Dünyanın 2015 yılında kullanmaya başladığı YouTube’un çocuklar için geliştirdiği uygulama YouTube Kids, Türkiye’ye geldi.

YouTube her geçen gün yeni bir hizmeti devreye sokuyor. Bu kapsamda değerlendirildiğinde yeni olmasa da Türkiye’de yeni kullanıma açılan YouTube Kids, artık iOS ve Android cihazlarda artık indirilebiliyor.

ARTIK TÜRKİYE’DE

YouTube çocukların da oldukça yoğun bulunduğu ve milyonlarca videonun bünyesinde yer aldığı bir platform. Hal böyle olunca bazen çocuklar için oldukça tehlikeli olabiliyor. Yapılan araştırmalar çocuklar için hazırlanan videoların aslında çok da “çocuklar için” olmadığını gözler önüne sermişti.

Uzun süredir ABD’de ve Avrupa’da kullanımda bulunan platform Türkiye’de de kullanıma açıldı. YouTube Kids, 106 ülkede 44 farklı dilde kullanılıyor. Platform, kendine has özel bir internet sitesi ve uygulaması da bulunuyor.

YOUTUBE KIDS’DE NELER VAR?

Çocuklar için farklı kategorileri bünyesinde toplayan platform, öğrenme, hobiler, sanat, el sanatları, YouTuberlar, aile vloggerları, müzik ve dans ya da oyun gibi kategorileri var.

Bulunan içerilerin bir kısmı ise şu şekilde sıralanıyor: Kral Şakir, Niloya, Sevimli Dostlar, Adisebaba Masalları, Düşyeri, Tonguç Akademi ve Kukuli.

Daha güvenli bir dijital deneyim sunmayı amaçlayan YouTube Kids uygulaması, çocukların yeni içerikleri ve ilgi alanlarını kendi başlarına keşfederken, ebeveynlerin de onlara rehberlik etmesine aracılık ediyor.

Çocuklar, YouTube Kids’de yer alan kategorilerde bulunan kanallar ve çalma listeleri ile yeni içerikler hakkında bilgi edinme ve eğlenme olanağı buluyor.

Facebook Comments