Saturday, September 23rd, 2023

YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi

YouTube, videolar için uyguladığı reklam kurallarında değişikliğe gitti. Yeni politikaya göre şirket, içerik üreticilerin korkulu rüyası olan sarı dolar konusunda daha töleranslı olacak. Yetişkinlere yönelik videoların belirli kurallar çerçevesinde para kazanmasına izin vereceğini ifade eden YouTube, hafif ve sansürlü küfürlere de müsaade edeceğini belirtti.

YouTube’dan içerik üreticileri sevindiren yenilikler

YouTube, sert reklam politikasını hafifletti 

YouTube’da küçükten büyüğe her yaştan izleyiciye hitap eden videolar yer alıyor. Bu sebeple sert bir politika benimseyen YouTube, bazen basit argo kelime barındırdan videolara bile yaptırım uygulayabiliyor. İçerik üreticiyi kademeli olarak uyaran şirket, aynı zamanda videonun para kazanma özelliğini devre dışı bırakıyor. Sarı dolar simgesi yerleştiriyor.

Yeni YouTube reklam kuralları, işte bu yaptırımları biraz hafifletti. Google artık yetişkinlere yönelik unsurların mizah amacıyla yer aldığı içeriklerde para kazanmaya izin verecek. Aşk, flört temalı şakalar ve dans görüntüleri gibi yetişkinlere hitap eden içeriklere sarı dolar simgesi yerleştirilmeyecek.

youtube reklam kuralları
YouTube içerik üreticilerini yeni kurallardan haberdar etmeye başladı

 

YouTube, hafif düzeyde küfürlerin yanı sıra sansürlenen ve kısaltılan argo kelimelerin yaptırıma tabi olmayacağını açıkladı. Yeni kurallarını bu aydan itibaren yürürlüğe sokan şirket, ne tür videoların para kazanabileceğini birkaç örnekle detaylandırdı.

YouTube’un izin vereceği içerikler şöyle:

Hafif küfürler: Kısaltılan, sansürlenen ya da hafif küfür (“lanet olsun” veya “kahretsin” gibi) içeren başlık, küçük resim ya da video. Orta düzeyde küfür içeren video. Ağır küfürlerin (sinkaflı küfürler gibi) başlangıçtan sonra sık olmayacak şekilde kullanıldığı veya yaklaşık olarak ilk 30 saniyede en fazla iki kez kullanıldığı video ya da sinkaflı küfür içeren müzik videosu.

Sansürlü küfürler; bipleme veya kelime söylenirken sesi kısma, yazılı kelimeleri siyah çizgiler, simgeler veya post prodüksiyonda eklenen metinlerle kapatmayı ifade eder.

Kısaltılmış küfür; orijinal ifadedeki harflerin bir araya getirilerek oluşturulduğu kısaltmaları kapsar.

Eğer bahsedilen tarzda küfür, argo, yetişkinlere yönelik içerikli unsurlar videonun ilk 30 saniyesinde kullanılıyorsa, içerik üretici ondan para kazanabilecek. Ancak daha ağır küfürlerin yer aldığı videolar ne olursa olsun para kazanmaya kapalı olacak. Google bu tarz durumlarda ilgili içeriklerde reklamların devre dışı bırakılacağını belirtti.

The post YouTube videolarda ‘hafif küfür’e izin verdi appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments