Saturday, January 28th, 2023

Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA!

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA! Bankacılık sektörü hızla yükselirken Garanti BBVA hisselerini kim alıp sattı? Hisse nereden hareketine başladı? Kimlerin elinde hala GARAN hisseleri var?

Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA!

Hızla yükselen ve durmak bilmeyen bilmeyen bankacılık sektörü rallisine hız kesmeden devam ediyor. Yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelen ve borsayı taşıyan bankacılık sektöründe alışlar durmak bilmiyor. Ellerinde hala yüklü miktarda senet bulunan yatırımcılar bankacılık sektörünü taşımaya devam ediyor. BIST100(TL) şirketleri görmediği rekor seviyelere ulaşırken Dolar bazında borsa gördüğü seviyelere henüz yaklaşamadı. Şirketler Dolar bazında bu kadar ucuzken Türkiye’de gelişmiş olan bankacılık sektörü yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelmiş durumda.

Banka endeksi en son %7,49 artışla 4.570,85 seviyelerini görürken aylıkta %88, 6 aylıkta ise %174,25 prim yaptı.

Sizin için, bankacılık sektörünün gözdesi olan bu hisselerde ne kadar alış-satış yapılmış? Kimler alıp satmış? Kimin elinde kaç lot hisse var? İnceleme yazı dizimizde bu detaylara yer vererek hisse hisse yakından inceleme yapacağız.

yükselen sektör bankacılık: 1- garanti bbva!

GARAN hisselerinde Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler %22,38 oranla hisseleri elinde bulundurmakla birlikte 15 Milyon lot hisse alışı yapıp 7 Milyon lota yakın bir kısmını elinden çıkartarak 8.3 Milyon lot hisseyi hala elinde bulunduruyor. Ahlatcı Yatırım şuan yüzde olarak alışlarda yüksek bir pay sahibi gibi görünse de GARAN hisselerinde yüklü bir alış işlemi gerçekleştirmemişti. Bir diğer en büyük pay sahibi olan Yatırım Finansman Menkul Değerler 39 Milyon lot alış yapıp bunun 33 Milyon lotluk kısmını elinden çıkartarak %15,24’lük bir kısmınla 5,6 Milyon lot elinde bulundurmaya devam ediyor.

Bir sonraki en yüksek alış oranına sahip olan İş Yatırım GARAN hisselerinde 7 günlük dönemde en yüksek alışı yapmış olup en yüksek satışı da gerçekleştirmiş durumda. Tam olarak 102 Milyon lot alış yapmış olup bunun 97 Milyon lotluk kısmını elden çıkartarak elinde bulundurduğu 4,5 Milyon lotla alış sıralamasında 3. sırada olup %12,7’lik bir paya sahiptir.

GARAN hisselerinde ilk üç sıralamada şuanda bulunan en yüksek alışları inceledikten sonra en çok alış işlemi yapanlar aslında İş Yatırım, Bank of America ve A1 Capital Yatırım Menkul Değerler’dir

yükselen sektör bankacılık: 1- garanti bbva!

GARAN hisselerinde 7 günlük inceleme yapıldığında güncel durumda en çok satış işlemini gerçekleştiren Garanti Yatırım oldu. 110 Milyon lot alış işlemi yapılmış olan hissede 121 Milyon lot satış işlemi gerçekleşti. Yatırımcıların akıllarında ellerinde kalan lotlardan mı satış işlemi gerçekleşti yoksa bu işlem sonunda 10,4 Milyon eksi pozisyonda mı kalındı soruları soruldu. Satış işlemlerinde Garanti Yatırım %27,91 oranla birinci sıraya yerleşti. Hemen arkasından Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler %17,36’lık kısımla 6.4 Milyon lotla ikinci sıraya yerleşti.

Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler tahtada en hacimli satış işlemiyle dikkatleri üzerine topladı. Tam 287 Milyon lot alış yaparak bunun 293 Milyon lotunu elinden çıkardı. Elinde kalan 6.4 Milyon lot ise %17,36’lık kısma tekabül etti.

Yapılan işlemlerde diğer sıraları TEB Yatırım Menkul Değerler , Ziraat Yatirim Menkul Degerler A.S. ve Osmanlı Yatırım Menkul Değerler A.Ş. izledi.

GARAN hisseleri ne durumda?

GARAN hisseleri 3 Ağustos tarihinde sert bir tırmanışa başladı. 15 TL civarında başladığı tırmanışına 27,54 TL seviyesine kadar devam etti. Burada gördüğü tarihi zirveden sonra 4 gün – primlendikten sonra 3 gün boyunca + primlenerek tekrar bir yükseliş yaptı. 26 Ağustos tarihinde gördüğü rekor seviyeye tekrar gelemeyen GARAN dün +10 prim yaptı. 26,18 TL seviyesine gelen hisse pazartesi gün işleme başlandığında tekrar yukarı yönlü bir atak yapıp çok yakın olduğu 27,54 TL seviyesini tekrar görebilecek mi yoksa aşağı yönlü bir kırılma yaşayacak mı yakından takipçisi olacağız.

yükselen sektör bankacılık: 1- garanti bbva!
Resim
yükselen sektör bankacılık: 1- garanti bbva!

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

yükselen sektör bankacılık: 1- garanti bbva!

Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA! Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA! Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA! Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA!

Daha fazla okumak için Yükselen sektör Bankacılık: 1- Garanti BBVA! ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments