Saturday, January 28th, 2023

Yükselen sektör Bankacılık: 2- Halkbank %186 getiri! 

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Yükselen sektör Bankacılık: 2- Halkbank %186 getiri! Bankacılık sektörü hızla yükselirken Halkbank hisselerini kim alıp sattı? Hisse nereden hareketine başladı? Kimlerin elinde hala HALKB hisseleri var?

Yükselen sektör Bankacılık: 2- Halkbank %186 getiri!

Hızla yükselen ve durmak bilmeyen bilmeyen bankacılık sektörü rallisine hız kesmeden devam ediyor. Yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelen ve borsayı taşıyan bankacılık sektöründe alışlar durmak bilmiyor. Ellerinde hala yüklü miktarda senet bulunan yatırımcılar bankacılık sektörünü taşımaya devam ediyor. BIST100(TL) şirketleri görmediği rekor seviyelere ulaşırken Dolar bazında borsa gördüğü seviyelere henüz yaklaşamadı. Şirketler Dolar bazında bu kadar ucuzken Türkiye’de gelişmiş olan bankacılık sektörü yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelmiş durumda.

Banka endeksi en son %7,49 artışla 4.570,85 seviyelerini görürken aylıkta %886 aylıkta ise %174,25 prim yaptı.

Sizin için, bankacılık sektörünün gözdesi olan bu hisselerde ne kadar alış-satış yapılmış? Kimler alıp satmış? Kimin elinde kaç lot hisse var? İnceleme yazı dizimizde bu detaylara yer vererek hisse hisse yakından inceleme yapacağız.

yükselen sektör bankacılık: 2- halkbank %186 getiri!

HALKB hisseleri hız kesmeden yükselmeye devam ederken hissedeki en yüksek alış miktarına sahip olan Bank of America aynı zamanda şimdiye kadar ki en yüksek alış ve satış işlemini gerçekleştiren şirket oldu. Tam olarak 7 günlük süre zarfı içerisinde 206 Milyon lot alış işlemi gerçekleştirdikten sonra bunların sadece 188 Milyonluk bir kısmının satışını gerçekleştirdi. 18.3 Milyon lotu hala elinde bulunduran şirket %27,49’luk bir pay oranına sahip.

Yatırım Finansman Menkul Değerler elinde pay oranına göre en çok yüzdeliği bulunduran 2. şirket oldu. 52 Milyon lot alış yapmış olan şirket bunların 39 Milyon lotunu elinden çıkarmasına rağmen 12 Milyon lotu hala elinde bulundurarak %12’lik bir pay oranına sahip. 3. sırada bulunan HSBC ise 12 Milyon lot alış gerçekleştirip bunun sadece 2 Milyon lotluk bir kısmını satmış olup 9.9 Milyon lotu hala elinde bulunduruyor.

HALKB hisselerinde en çok alım işlemi gerçekleştiren şirket Bank of America’ydı. Elinde bulundurduğu pay oranı hala en yüksek şirketken 2. en çok işlem gerçekleştiren şirket ise INFO yatırım oldu. tam olarak 99 Milyon lot alım yaparak 93 Milyon lotunu sattı. 3. en yüksek alım işlemi yapan şirket ise A1 Capital oldu. 97 Milyon lot alış işleminin ardından 95 Milyon değerinde bir satış işlemi gerçekleştirdi.

yükselen sektör bankacılık: 2- halkbank %186 getiri!

HALKB’da yapılan satış işlemlerine bakıldığında burada birinci sırayı Global Yatırım alıyor. 7 Milyon lot alış işlemi gerçekleştiren şirket tam 18 Milyon lot satış işlemi gerçekleştirdi. Daha önceki yazı dizimizde de bahsettiğimiz gibi ellerinde bulunan eski lotlar mı satıldı yoksa eksi pozisyonda mı kalındı bilinmiyor. 10 Milyon lot ile %16,28’lik pay oranıyla Global Yatırım 7 günlük incelemede en yüksek pay oranına sahip oldu.

2. sırada%12,92’lik pay oranıyla ICBC Turkey geldi. 15 Milyon lot satış yapıldıktan sonra 7 Milyon değerindeki alış işlemiyle 8.6 Milyon lot ile %12.92’lik kesimi elinde bulunduruyor. En çok pay bulunduran 3. şirket ise Halkbank Yatırım oldu. 63 Milyon lot satış işlemi yapılan şirkette 55 Milyon lot satış işlemi yapılmıştı. Halkbank Yatırım’ın elinde bulundurduğu pay oranı %12.31 oldu.

HALKB hisselerinde en çok satış işlemi gerçekleştiren şirket 230 Milyon lot satış 229 Milyon lot alış işlemiyle hacmin en büyük ortağı olan Yapı Kredi oldu. Arkasından onu 140 Milyonluk satış ve 134 Milyonluk alış işlemiyle İş Yatırım izledi.

HALKB hisseleri ne durumda?

Ağustos ayının başlangıcıyla beraber yükseliş trendine giren ve 25 Ağustos tarihi itibari ile hızla ralliye kalkan hisse durmak bilmiyor. 25 Ağustos tarihinden beri 8 kere tavan olan hisse son işlem günü olan dünde +%9,99 primle kapandı. Ağustos başında 4,80 TL’den yükselmeye başlayan hisse 25 Ağustos da 6,00 TL seviyelerinden ralliye kalktı. Hisse şuan 13,76 TL seviyesinden işlem görüyor.

Yatırımcısını oldukça mutlu eden hisse pazartesi gün işlem saati başladığında yüksek oranlı primlenmelerine devam edecek mi? Yakından takipçisi olacağız.

yükselen sektör bankacılık: 2- halkbank %186 getiri!
Resim
yükselen sektör bankacılık: 2- halkbank %186 getiri!

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

yükselen sektör bankacılık: 2- halkbank %186 getiri!

Daha fazla okumak için Yükselen sektör Bankacılık: 2- Halkbank %186 getiri!  ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments