Monday, January 30th, 2023

Yükselen sektör Bankacılık: 2-VAKBN %230 getiri!

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Hareketiyle şaşırtan banka endeksi yükselişine devam ederken Vakıf Bank’ta durum nasıl? Endekse uyum sağladı mı?

Yükselen sektör Bankacılık: 2-VAKBN %230 getiri!

Borsa İstanbul’da son iki aydır yabancı yatırımcının girişi bankacılık endeksinin, hızlı bir ralliye girmesini sağladı. Bankacılık endeksi haftanın son gününü yüzde 7,49 yükselişle tamamlarken, son aylarda bankacılık endeksi öncülüğünde yükselen BIST 100 endeksinde de yükseliş yüzde 2’yi aştı.

Bankacılık endeksinin dolar bazında değeri de günlük yükselişle birlikte Mart 2021’den bu yana en yüksek seviyeye geldi. 2.çeyrek bilançoları oldukça iyi gelen ve kârlılıkta öne çıkan bankacılık sektörü Merkez Bankası’nın faiz düşürme kararından sonra satış yese de tekrar yükselme trendine devam etti.

İki ayda %140 oranında primlenen endeks sadece içinde bulunduğumuz Eylül ayı içinde yüzde 40’ın üzerinde getiri sağladı. Bankacılık endeksinin bu yılbaşından bu yana yükselişi ise yüzde 180 olarak hesaplandı. Son 1 ayda ise bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 80’i aştı.

VAKBN hissesinde durum?

Bankacılık endeksi hareketine Temmuz ayında başlarken Vakıfbank ondan bir sonraki ay olan Ağustos ayında hareketine başladı. Ağustos ayından bu yana yüzde 230 getiri sağlayan hisse yükselişine devam ediyor. Haftanın son günü %10 yükseliş ile tavan kapatan hisse 15.95 TL’den işlem görüyor.

yükselen sektör bankacılık

Eylül ayı itibari ile Vakıfbank hissesini alan ve satan kurumlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

VAKBN hissesini en çok elinde bulunduran kurum %23 ile HSBC Bank oldu.

Endeksin primlenmesine neden olan yabancı yatırımcı Vakıfbank’ta ne kadar alım yaptı?

Yabanacı yatırımcı 2022 yılı içerisinde en çok alımı 296.5 milyon dolar ile Nisan ayında gerçekleştirirken 300.6 milyon dolar ile yine en çok satış işlemini Nisan ayında gerçekleştirdi. Yıl içerisinde de en az işlemi Temmuz ayında gerçekleştirmiş. Temmuz ayında 47 milyon dolar alış işlemi gerçekleştirirken 49.8 milyon VAKBNK hissesi sattı. Ağustos ayı itibari ile yabancıların elinde 239 milyon dolar VAKBN payı bulunuyor.

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

yükselen sektör bankacılık yükselen sektör bankacılık

Daha fazla okumak için Yükselen sektör Bankacılık: 2-VAKBN %230 getiri! ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments