Saturday, January 28th, 2023

Yükselen sektör Bankacılık: 6- Akbank %113 getiri!

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Yükselen sektör Bankacılık: 6- Akbank %113 getiri! Bankacılık sektörü hızla yükselirken Akbank hisselerini kim alıp sattı? Hisse nereden hareketine başladı? Kimlerin elinde hala AKBNK hisseleri var?

Yükselen sektör Bankacılık: 6- Akbank %113 getiri!

Hızla yükselen ve durmak bilmeyen bilmeyen bankacılık sektörü rallisine hız kesmeden devam ediyor. Yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelen ve borsayı taşıyan bankacılık sektöründe alışlar durmak bilmiyor. Ellerinde hala yüklü miktarda senet bulunan yatırımcılar bankacılık sektörünü taşımaya devam ediyor. BIST100(TL) şirketleri görmediği rekor seviyelere ulaşırken Dolar bazında borsa gördüğü seviyelere henüz yaklaşamadı. Şirketler Dolar bazında bu kadar ucuzken Türkiye’de gelişmiş olan bankacılık sektörü yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelmiş durumda.

Banka endeksi en son %7,49 artışla 4.570,85 seviyelerini görürken aylıkta %886 aylıkta ise %174,25 prim yaptı.

Sizin için, bankacılık sektörünün gözdesi olan bu hisselerde ne kadar alış-satış yapılmış? Kimler alıp satmış? Kimin elinde kaç lot hisse var? İnceleme yazı dizimizde bu detaylara yer vererek hisse hisse yakından inceleme yapacağız.

yükselen sektör bankacılık: 6- akbank %113 getiri!

AKBANK hisseleri bankacılık sektörünün yükselişte gözde olan şirketlerinden bir diğeri. Yapılan alış işlemlerine bakıldığında en büyük yüzdelik dilimi şuan elinde QNB Finans bulundurmakta. %29,40 orana sahip olan şirket 195 Milyon lot alış gerçekleştirip, 171 Milyon lot satış gerçekleştirdi. Elinde bulundurduğu 23.7 Milyon lot ile en büyük pay oranını şuan elinde bulundurmakta. En çok işlem gerçekleştiren şirketler arasında 3. sırada bulunmakta.

Diğer en büyük pay oranına sahip olan şirket elinde bulundurdu 13.9 Milyon lot ile %17,34’lük pay oranına sahip olan Garanti oldu. 3. en büyük pay oranına sahip olan şirket ise 12 Milyon lot ile %14,88’lik pay oranına sahip olan İş Yatırım oldu.

En yüksek işlem hacmini gerçekleştiren iki şirket çok ufak farklarla İş Yatırım ve Garanti oldu. İkisi de 251 Milyon lot değerinde alış gerçekleştirdi. 3. en büyük alış işlemi gerçekleştiren şirket ise QNB Finans oldu.

yükselen sektör bankacılık: 6- akbank %113 getiri!

AKBANK hisselerinde satış işleminde en büyük pay oranına sahip şirket %20,18’lik pay oranıyla elinde 16 Milyon lot bulunduran INFO oldu. 187 Milyon lot alış işlemi gerçekleştiren şirket 204 Milyon lot değerinde satış işlemi gerçekleştirdi. Bir diğer en yüksek pay oranına sahip olan şirket %13,36’lik yüzdelik dilimle VAKIF oldu. 79 Milyon lot alış işlemi gerçekleştiren şirket 90 Milyon lot değerinde satış işlemi gerçekleştirdi. %11,43’lük dilimle 3. sırada elinde en çok pay bulunduran şirket ise OYAK oldu.

En çok satış da işlem gerçekleştiren şirket YAPI KREDİ oldu. Diğer bankalar içerisinde de en çok satış işlemine ev sahipliği yaptı. Tam 698 Milyon lot alış işlemi gerçekleştiren şirket 704 Milyon lot satış işlemi gerçekleştirdi.

Akbank hisseleri ne durumda?

AKBANK hisseleri 18 Temmuz günün ufak çaplı bir harekete başladı ama hissenin önü o günden sonra kesilemedi. Kendisine küçük tepeler yaparak zirveler belirleyen hisse Ağustos başı itibariyle yükselişini hızlandırdı. 2 Eylül günü ralliye kalkan hisse 3 tavan gerçekleştirdi. 7.90TL seviyelerinden hareketine başlayan hisse şuan 15,92 TL’den işlem görüyor.

yükselen sektör bankacılık: 6- akbank %113 getiri!
Resim
yükselen sektör bankacılık: 6- akbank %113 getiri!

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

yükselen sektör bankacılık: 6- akbank %113 getiri!

Daha fazla okumak için Yükselen sektör Bankacılık: 6- Akbank %113 getiri! ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments